500 Yıllık Yolculuk

Mercedes-Benz Türk

 

müşteri: Mercedes-Benz Türk

proje adı: 500 Yıllık Yolculuk Uygulama

proje yılı: 2020

lokasyon: Mercedes-Benz Türk Hoşdere Otobüs Fabrikası

tasarım ve uygulama: RokaLab

Mercedes-Benz Türk’ün, “Plastiksiz Mercedes-Benz Türk” ismi ile başlattığı projeyi destekler nitelikte Roka tarafından tasarlanan ve uygulanan sosyal medya duvarı, yemekhane çıkışında konumlandırdığımız alanda çalışanları dev bir PET şişe ile karşılıyor. Çevre odası projesi ile eşzamanlı gerçekleştirilen tasarım çalışmasında çevre odasını ziyaret ederek yemekhaneye giren çalışanlar çıkışta da dev bit PET şişe içindeymiş gibi fotoğraf çekilebiliyorlar.

Çevre birimi ve gönüllü bir ekip tarafından başlatılan Plastiksiz Mercedes-Benz Türk projesi kapsamında kurumda plastik bardaklar kaldırılarak çalışanlar kendi cam matara ve bardaklarında sıvı tüketmeye yönlendirdi. Roka bu projeyi destekleyen, sosyal medya ile etkileşimde olacak bir duvar tasarladı. Burada plastik bir şişenin bizim kullanımımızdan sonra doğadaki 500 yıllık yolculuğuna başladığına dikkat çeken, içerisine hapsolmuş gibi göründüğünüz dev bir pet şişe içinde fotoğraf çektirebiliyorsunuz. Projenin, keşfedilerek üretilmeye başlandığından bugüne kadar dünyada olan tüm plastik ürünlerin 500 yıl boyunca doğada var olacağı gerçeğini etkileyici akılda kalıcı biçimde hatırlatarak farkındalık uyandırması ve çekilen fotoğrafı belirtilen hashtagler ile sosyal medyaya yükleyerek yaratılan etkini artırılması hedefleniyor.

Mercedes-Benz Türk çevre departmanı, bu çalışmalar ile çalışanlarının atık konusunda bilgi seviyesini farkındalığını artırarak, hem iş yerinde hem de kendi yaşamlarında bu konuda daha bilinçli bir birey olmalarını sağlamak ve çevresindeki kişileri de etkileyerek bu bilinci yaymalarında katkı sağlamak olduğunu söylüyor.