Co-Work

“Çevre Odası” Atık Ayrıştırmada Farkındalık

müşteri: Mercedes-Benz Türk

tasarımcı: Roka Design

proje yılı: 2020 | İstanbul

fotoğraf: Roka Design

lokasyon: Mercedes-Benz Hoşdere Otobüs Fabrikası

Çevre konusunda farkındalığı yüksek ve atık konusunda ise oldukça hassas bir firma olan müşterimiz Mercedes-Benz Türk’ün İstanbul Hoşdere’de bulunan Otobüs Fabrikası’ndaki çevre birimi ile birlikte çalışarak, birimin saptadığı sorunlara yönelik, çalışanların atık ayrıştırma konusunda farkındalık ve bilgilerini artırmak üzere çözüm üreten, yaratıcı bir proje gerçekleştirdik.

Çalışanların en sık kullandığı yemekhane koridoru üzerinde, stratejik konumda bulunan bir odayı çevre odasına dönüştürdük. Tasarlamış olduğumuz çevre odası atık konusunda bilgi veren eğitim alanı ve farkındalık artıran etki alanından oluşuyor. 

Bilgi verici alan içerisinde; ofis alanlarında kullanılan mevcut atık kutuları, etiketleri, renkleri ve içerisine hangi tip atıkların atılacağının detayları ile tanıtıldığı bir bölüm bulunuyor. Aynı alanda bu atık kutularının, fabrikanın sosyal alanlarda konulmuş olanlarında yaptığımız incelemede gördüğümüz hatalı atılmış atıkların gösterimi bulunuyor. 

“Çevre Odası” Atık Ayrıştırmada Farkındalık

cevreodasi_thumbrokadesign-cevreodasiprojesi-mercedesbenz3rokadesign-cevreodasiprojesi-mercedesbenz1rokadesign-cevreodasiprojesi-mercedesbenz2rokadesign-cevreodasiprojesi-mercedesbenz4